Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 500 KčVíce informací
Potřebujete poradit? Volejte +420 605 185 000
Zobrazit další články
09.03.2022

Jak připravit hovězí steak

Rady a tipy

Abyste si mohli na steaku opravdu pochutnat je dobré dodržet základní pravidla při jeho přípravě. Postup přípravy je v našem článku poměrně detailní. Je určen především pro začátečníky. Pokud jste již pokročilí, načerpejte z článku jen to, co vás zajímá - v příštích článcích se zaměříme na pokročilejší techniky přípravy, takže sledujte náš magazín a Facebook, aby vám nic neuteklo.

Image 2

  1. První pravidlo zní „buďte odvážní“ – před přípravou steaku si jednoduše promyslete jednotlivé kroky, návaznosti, připravte si komponenty, které budete potřebovat, abyste se pak zbytečně nedostávali do stresu a zbytečných zmatků. Použitím kvalitního masa, které u nás dostanete, bude výsledek vždy poživatelný. Z případných chyb se následně poučíte.
  2. Maso si vyndejte minimálně 20 - 30 minut, optimálně však hodinu před grilováním z ledničky a nechte ho při pokojové teplotě tzv. temperovat. Tento krok nám pomůže vyrovnat vnitřní teplotu masa. Při následném grilování je prostup teploty do jádra steaku plynulejší a bude jednoduší dosáhnout vámi požadovaného stupně propečení. Pokud máte maso připraveno v celku, doporučujeme maso steakovat ještě ve vychlazeném stavu. Maso je ztuhlé a bude se nám s ním lépe a přesněji pracovat při dělení na rovnoměrné porce/steaky.

  3. Před tím, než steak vložíte na gril nebo pánev, je dobré ho nejdříve osušit, abychom steak opravdu grilovali a ne dusili.

  4. Maso můžete předem dostatečně osolit, sůl dobře vmasírovat do masa. Nevadí však, pokud se rozhodneme solit maso až po grilování, např. za použití naší vločkové soli, která se do masa postupně rozpouští a je výborná na filírované steaky. Pokud se rozhodnete pepřit, doporučujeme čerstvě mletým pepřem až na ugrilovaný steak, pepř dodá steaku svou nezaměnitelnou vůni.

  5. Pánev či grill musí být dobře rozehřátý, aby došlo k prvotnímu, dokonalému zatažení povrchu steaku. Použití oleje či tuku je závislé na kvalitě povrchu, na kterém připravujete. Pokud si nejste jisti, stačí rozpálený povrch potřít naším špekem z Mangalice, steaky po zatažení jednoduše „odskočí“ .

  6. Pomalu položte steak na pánev či grill a připravujte z jedné strany a následně otočte na stranu druhou. Délka grilování je závislá na teplotě masa, velikosti / výšce masa, a výkonu grilu, nebo plotny. Obecné doporučení pro standardní výšku natemperovaného steaku 2 - 2,5cm je 3 minuty z každé strany, na propečení medium rare. Ale časem určitě získáte jistotu a praxi.

  7. Výborný pomocník při přípravě steaku je kuchyňský teploměr, se kterým dokonale víte, co se se steakem děje, v jaké je fázi propečení a získáte tím i postupně představu o výkonu vašeho grilovacího „zařízení“. Podívejte se do naší infografiky níže kde najdete ideální teplotu pro každý stupeň propečení. Nezapomeňte však, že steak dochází a je zapotřebí ho vytáhnout zhruba o 5 - 7°C dříve než je požadovaná, finální teplota, opět však záleží na výšce konkrétního steaku.

  8. Poté, co jste steak ugrilovali, je vhodné ho na krátkou dobu nechat odpočinout. Můžete na něj položit kousek másla a přikrýt či zabalit do alobalu, popřípadě posolit a opepřit. Takto nechte steak odstát 2-5 minut, opět dle velikosti steaku, aby se všechny šťávy a chutě v steaku měly čas se rovnoměrně rozložit. Důležité upozornění: steak při odpočinku stále pracuje a dochází. V případě, že máte steaky radši méně medium, vytáhněte je dříve a nechte dojít.

  9. Steak nakrájejte přes vlákna a užijte si ho.

Image 3
Pokud s přípravou steaků nemáte zkušenost, tak vám můžeme doporučit řezy jako libový nizký roštěnec - striploin, tučnější vysoký roštěnec - rib eye, nebo třeba klasiku - svíčkovou.  

Zde jsou doby přípravy pro jednotlivé druhy propečení. Pokud se chcete dozvědět více, jaký druh propečení je nejlepší, přečtěte si náš článek Propečení steaku - rare, medium, well-done.

Image 1