Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 500 KčVíce informací
Potřebujete poradit? Volejte +420 605 185 000
Zobrazit další články
01.12.2017

Propečení steaku - rare, medium, well-done

Rady a tipy

Pokusíme se vám poradit s některými základními triky na přípravu výborné steaku, který bude přesně podle vašich představ. Ať už preferujete spíše rare, medium nebo well-done, podíváme se, jak na to.

Rare

Neboli krvavý steak je oceňovaný pro svou silnou a výraznou chuť masa. Steak je připravován zprudka a pouze krátce. Střed masa je pouze teplý, povrch je zatažený. Teplota ve středu masa by se měla pohybovat mezi 50 - 55 °C.

Steaky z hovězího masa můžete bezpečně konzumovat i v této úpravě. U hovězích steaků nemusíte mít obavu, že bude maso uvnitř "kontaminováno" bakteriemi, jelikož hovězí maso neobsahuje stejné parazity jako maso vepřové nebo kuřecí (případné bakterie jsou pouze na povrchu masa a grilováním se jich “zbavíme”.)  

Tu správnou chuť našeho kvalitního hovězího masa si v úpravě rare dokonale vychutnáte, pokud maso dostatečně osolíte. Sůl na šťavnatém steaku rapidně zvýrazní silnou hovězí chuť a požitek pak bude dokonalý.

Image 1

Medium

Neboli středně propečený s typickým, dokonale růžovým středem celého steaku, s výraznou krustou na povrchu. Teplota uvnitř steaku by měla být mezi 60 - 65 °C.

Tento způsob přípravy vám doporučujeme, pokud nemáte tolik zkušeností, ale chcete si výborně pochutnat. Steak je stále šťavnatý, plný chuti, ale zároveň zcela tepelně upravený.

Image 2

Well-Done

Neboli zcela a dokonale propečený. Úprava takto požadovaného steaku nemá žádné velké požadavky. Důrazně jen doporučujeme, aby maso bylo před úpravou alespoň 2 hodiny v pokojové teplotě. Tím se při při tepelné úpravě vyhnete zdlouhavému grilování a riziku připálení masa na povrchu.

Pro tuto úpravu doporučujeme steaky porcované na nižší gramáž, respektive výškově nižší steaky, např. 1-1,5cm a připravovat i déle při nižší teplotě.

Mohlo by se to zdát zvláštní, ale udělat chutný well-done steak je opravdu těžké. Maso je totiž zbaveno velkého množství vody a takzvaným přetažením (přepečením) se ze steaku lehce může stát houževnatý kus masa, který je až nepoživatelný.

Steak by neměl být na vrchu připálený, na řezu by měl mít šedou barvu a stále příjemnou vůni pečeného masa.

Image 3

Kompletní postup pro přípravu hvoězího steaku si můžete přečíst v našem článku Jak připravit hovězí steak.

Image 4