Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 500 KčVíce informací
Potřebujete poradit? Volejte +420 605 185 000
Zobrazit další články
11.08.2020

Velikost steaku, aneb jak si správně vybrat

Život v Terrysu

Na našich stránkách uvádíme maximum možných informací, možností, porcování, ale bohužel pracujeme s čerstvým masem a zde zcela platí, co kus to originál. Ať se snažíme sebe více není v našich silách uvádět na e-shop všechny informace.

Velikost steaků a odchylka porcování

Uvedeme na příkladu vysokého roštěnce (rib eye steak). Na našem e-shopu máte možnost si zvolit v několika velikostních variantách, od jednoho steaku až po celý kus. Při kalkulaci pracujeme s odhadem a průměrnou váhou jednotlivého kusu. Například porcujeme z kusu, který je veliký 2,5kg, je dlouhý např. 25cm. Ze zkušeností naši řezníci vědí, že z tohoto konkrétního kusu připraví 10x steak o velikosti 2,5cm a váze cca 250g. Držíme se pravidla, že steak má být vysoký na dva prsty, což se rovná cca 2,5cm. V tomto případě je vše v pořádku.Nastane ale i situace, kdy řezník vezme další kus, který je z většího býka, a ten váží 3,2kg a je dlouhý také 25cm nebo 1-2cm více. A zde nastává ta zmiňovaná odchylka a rozhodnutí, které musí naší řezníci udělat a vzít na sebe zodpovědnost. 

Buď splnit požadavek zákazníka na váhu jednotlivého steaku a uříznout tenký plátek, který bude mít např. 1,3cm, ale váhu 250g nebo dodrží dlouholetá steakařská základní pravidla a udělá steaky na dva prsty cca 2,5cm, ale s váhou okolo 280-300g. Zde je pak každá rada drahá. Ale jsme profesionálové ve svém oboru a museli jsem udělat interní rozhodnutí a to takové, že chceme našim zákazníkům dopřát skvělý šťavnatý steak, takový JAK MÁ BÝT!!! Věříme, že chápete naši myšlenku. Pokud jste si však nevybrali nabízenou velikost a máte vlastní požadavky, neváhejte je napsat do poznámky, naši řezníci rádi splní Vaše přání a naporcují a zabalí pak podle zadání. Vaše poznámka má prioritní význam a množství v e-shop objednávce je pak ignorováno a striktně připravujeme dle instrukcí v poznámce.

Maso v celku

A stejné je to v případě, že si u nás zakoupíte maso v celku - např. 1kg. Řezník má před sebou kus, který má již zmiňovaných 2,5kg, okem odhadne cca 1kg a řízne. Dá na Váhu a zjistí, že to má 1kg, tak je vše v nejlepším pořádku a povedlo se splnit přání zákazníka. V druhém případě dá na váhu a kus má 0,88kg, tak vzniká opět otázka, jak se k tomu postavit. Co když zákazník si chtěl z toho naporcovat 4 krásné steaky 250g a teď mu to nevyjde a bude to pro něho málo a bude na nás naštvaný, že večerní grilování pro 4 je v trapu. Třetí varinta - dá na váhu a kus má 1,12kg. Co teď? Zákazník objednal 1kg a počítá s platbou za 1kg. Je možné, že bude naštvaný a bude si myslet, že jsme mu naschvál uřízli větší kus. Je možné z toho odříznu ještě jeden steak, ale aby byl steak alespoň na dva prsty, tak bude mít 250g. Co teď? Když odříznu steak, tak celková váha spadne na cca 0,88kg. A co když to chtěl zákazník na 4 steaky, a teď bude naštvaný, že mu to nebude stačit?

Rádi bychom Vás ještě upozornili, že když objednáváte celý kus, musíte opět počítat s možnou odchylkou ve váze, která může být ale opravdu velká. Jak uvedeno výše, někdy má kus 2,5kg a někdy 3,2kg, což finálně tvoří velký rozdíl. Pokud máte vlastní váhový strop, který chcete objednat, prosíme opět použijte poznámku v objednávce (např. váha rib eye max. 2,8kg)

Výpočet ceny

Nedávno jsme pro jednoho zákazníka porcovali celý kus Japonského Wagyu rib eye A4. Celý originál kus měl 1,66kg. A řezníkovi se povedl tento kus rozdělit na 3 steaky, které byly menší než dva prsty a povedlo se mu to 2x520g naprosto přesně a jednou 620g. Zde máme ale odhadovanou velikost 450g. Pokud by tento kus měl celkem 1,66kg, je nemyslitelné ho říznout na 4 steaky, protože je hodně vysoký a široký třeba jen 5-5,5cm. A poté v tomto případě by odchylka od webové objednávky mohla být 70g, což u masa za 7500kč dělá 525kč. Oproti tomu při jiné objednávce jsme porcovali Wagyu Rib Eye A5+ Japonsko, kde máme odhadovanou váhu 500g, ale skutečně se povedly krásné steaky 470g.

Jakékoliv Vaše specifické požadavky na řez steaků, velikost a podobně pište do poznámky u objednávky. Vaše přání v poznámce, se budeme snažit vyplnit. Pokud by to nebylo možné, tak Vás vždy kontaktujeme. Takhle vypadá běžný den našich řezníků, když vychystávají stovky objednávek. 😊 Věřím, že chápete, jak strašně složité je pracovat s čerstvým masem, kde každý kus je úplně jiný.